
Talajlazítás: A leggyakoribb hibák és azok kiküszöbölése
Az egészséges és ápolt pázsithoz elengedhetetlen a talajlazítás. A gyeplazító acélkései behatolnak a gyepbe, és eltávolítják az elhalt fűcsomókat, valamint a mohát és a növényi maradványokat. Annak érdekében, hogy megóvja, ápolja gyepét, íme a 7 leggyakoribb hiba, amelyet feltétlenül kerülnie kell:
1. Tart a talajlazítás utáni állapottól
A legnagyobb hiba, hogy nem használ talajlazítót. Mert talajlazítással eltávolítja az elszáradt fűcsomót, növényi maradványokat, mohát, ezáltal a pázsit könnyebben tud lélegezni. A fű gyökerei jobban fel tudják venni a tápanyagokat és a vizet, így könnyebben regenerálódnak. A fűnyírás mellet a legfontosabb gyepápolási munka a talajlazítás. Olyan, mint egy frissítő kezelés a pázsit számára, hogy az újra buja és gyönyörű zöld legyen.
2. Talajlazítás időpontját rosszul választja meg
Valószínűleg felteszi a kérdést : Mikor kell talajlazítást végezni ? A talajlazítást évente kétszer érdemes elvégezni. Az első időpont tavasszal aktuális, miután elmúlt a fagy, és a hőmérséklet folyamatosan 10 fok felett van. Csak akkor használja a talajlazítót, ha a talaj elég száraz, nem túl sáros. Talajlazítás előtt vágja le a füvet kb. 3 cm-re fűnyíróval. A nyári száraz hónapokban ne használja a talajlazítót, mert fennáll annak veszélye, hogy a pázsit túlságosan kiszárad. Szeptemberben ismét végezzen el egy talajlazítást.
6. Gyűjtőzsákot használ
Amikor először használ talajlazítót, meg fog lepődni, hogy mennyi elhalt fű van a pázsitban. Ez nagy térfogatot tesz ki. Minél több az elhalt fű és moha, annál hamarabb telik meg a gyűjtőzsák. Tippünk: Gyűjtőzsák nélkül használja a talajlazítót, majd gereblyével gyűjtse össze a levágott füvet.
7. Elmulasztja az utógondozást
Miután minden elhalt növényt eltávolított, vesse be a csupasz foltokat a gyepen és öntözze meg megfelelően. A műtrágyázás is erősíti a pázsit erősödését. A kerti szezonban pedig a megfelelő levegőztető hengerrel tartsa karban a pázsitot. A rugós gyepszellőztető tengely általában a talajlazítóhoz tartozik, vagy tartozékként külön vásárolható meg.