
Az 5 legfontosabb hiba komposztálásnál
Komposzt létrehozása
A házi komposzt nagyon praktikus: A saját hulladékot újrahasznosítja, a kapott humusz értékes tápanyagokat ad vissza a földbe, és saját biológiai mikrokozmoszt képez. Viszont komposztáláskor sok hibát követhet el. Itt megtudhatja az 5 leggyakoribb komposztálási hibát. Megmutatjuk, hogyan kell helyesen csinálni, és termékeny, tápanyagban gazdag humuszt kapni.
1. Rosszul választja meg a helyet
Nem szabad közvetlenül napos helyre helyezni a komposztálni valót. Ehelyett keressen egy árnyékos helyet. De a hely sem lehet túl nedves. Ideális esetben évente egyszer el kell mozgatnia a komposztot. De nem október és március eleje között: Ez idő alatt a kis állatok, például a sündisznók vagy a komposzt számára hasznos rovarok védelmet keresnek a hideg ellen. Ha még nincs komposzt kupaca, és szeretne magának is építeni egyet, itt van egy hasznos DIY építési útmutató. Természetesen komposztálókat is találhat az AL-KO online boltunkban.
A komposztálókhoz >2. Nem megfelelő anyagokat komposztál
Nem minden szerves anyagot lehet a komposztra dobni. Különösen a húsmaradványok vagy a csontok vonzhatják a patkányokat. Még a permetezett vagy egzotikus gyümölcsökből és zöldségekből, például a citrusfélék vagy a banán héjából származó hulladékot sem szabad a komposztba dobni. Ezenkívül a következő anyagokat nem szabad a komposztra dobni:
| Évelő növények
| Gyomok magklaszterekkel (később szétszórják a magokat a kertben)
| Maradékok, amelyek vonzhatják a kártevőket (pl. főtt ételmaradványok)
| Színes magazinok
| Vastag papír, vagy karton
| Mosó- és tisztítószerek, vegyipari termékek

3. Mindig ugyan azt dobja a komposzra
Ne hagyja, hogy szokássá váljon, hogy mindig ugyanazokat a maradékokat, például kávézaccot dobja ugyanarra a helyre, mivel a hulladék csak jó keverékkel bomlik le optimálisan. Legyen az durva, finom, nedves vagy száraz: minden kombinálható. Egyébként a lebomlási folyamat a halom legmelegebb helyén működik a legjobban, azaz a "lassú rotterek", például a tojáshéjak és a Co: középen.

4. Túl száraz, vagy túl nedves komposzt
Nehéz megtalálni a középutat egy meglehetősen száraz és egyre nedvesebb komposztkupac között. A szárazság jelei hangyák. Ennek az lehet a következménye, hogy a tartalom nem rothad megfelelően. Sok útmutató azt javasolja, megoldást jelent, hogy minden új réteget öntözőkannával vagy kerti tömlővel öntözzenek meg. De legyen óvatos: Fennáll annak a veszélye, hogy a halom túl nedves lesz. Ezen kívül túl sok friss gyepvágást nem szabad közvetlenül a komposztra tenni, hanem egy napig szárítani, mielőtt hozzáadnák. Ez sok vizet tartalmaz, és rétegekben kondenzálódhat. Az oxigén lehetséges hiánya miatt a keverék rothad. A túl sok nedvesség jele lehet egy dohos szag.
5. Túl sok lombot dob a komposztra
Ősszel praktikus megoldás: ki a komposztkupacra a lombheggyel.
Sajnos ez nem jó ötlet. A szakértők többek között azt tanácsolják, hogy a
humuszt legfeljebb 20%-a legyen lomb. Néhány lombozatfajnak nincs helye a
tápanyag-humuszban, mert egyes fafajok lombozata túl lassan rothad. Ezek közé
tartoznak a tölgyek, a plantán vagy a diófák. Egy tipp: Vágja le előre a
"megengedett" leveleket egy fűnyíróval. Így kissé lerövidíti az időt,
amíg az anyag rothad, és humusszá alakul.
A komposzton az apró ágak vagy sövénynyesedékek is elkorhadhatnak. Fontos azonban, hogy az anyagot először aprítógéppel aprítsák fel.
Tovább a komposztaprítókhoz >