
Talajlazítás vagy gyepszellőztetés: Mi a különbség ?
Ki ne álmodozna gyönyörű, buja zöld pázsitról ? De miért tűnnek egyes kertek kiszáradt sivatagnak, míg más kertek minden évben gyönyörű zöldben pompáznak ?
Egy lépés az álompázsit felé az, hogy rendszeresen talajlazítson és gyepszellőztessen. Két művelet, ami elengedhetetlen a ragyogó kerthez. A gyeplazítás azért szükséges, hogy a pázsit ismét levegőhöz jusson, hogy újra "lélegezzen", és elegendő tápanyagot tudjon felvenni. Leegyszerűsítve a gyeplazítás egy intenzívebb levegőztetés, aminél a gyep is megkarcolódik. Ez még jobban fellazítja a talajt és csodálatosan tud regenerálódni a gyep.
Hogyan kell helyesen a talajt lazítani ?
A legjobb tavasszal, a talajfagy elmúltával lazítani a pázsitot, hogy a hideg évszak után felfrissüljön. Ezt a munkafolyamatot ősszel meg kell ismételni, főleg ha az előző tél különösen kemény volt. Ez biztosítja a pázsit számára a következő tél túléléséhez szükséges tápanyagokat.
A talajlazítás történhet kézi szerszámmal, vagy gépi talajlazítóval. A gyeplazító acélkései behatolnak a gyepbe, és eltávolítják az elszáradt fűcsomókat, valamint a mohát és növényi maradványokat. Az úgynevezett " gyeptakaró" hajlamos agyagos talajon, árnyékos pázsiton ,nedves helyeken képződni. Fontos a munkamélység helyes beállítása: 3-4 mm is elegendő.
Vegye figyelembe gyepszellőztetésnél
A talajlazítás mellett a gyepet rendszeresen szellőztetni kell. A gyepszellőztetés egész évben lehetséges és hasznos, így a fű hosszabb ideig zöld és friss marad. A talajlazítás és gyepszellőztetés általában egy eszközzel lehetséges. Egyszerűen cserélje ki a gyeplazító acélkéseit a gyepszellőztető hengerre.
A gyepszellőztetés szinte magától értetődő: a gyepszellőztető henger rugós fogai kis lyukakat nyomnak a gyepbe, és fellazítják a gyepet. Ez a munkafolyamat azért fontos, mert a gyepfelület folyamatosan tömörödik. Szellőztetés után a pázsit jobban felveszi a vizet, az oxigént és a tápanyagokat.
Mi a teendő talajlazítás és gyepszellőztetés után
Talajlazítás és gyepszellőztetés után a talaj örül a műtrágyának és a bőséges öntözésnek. A csupasz foltokat vessük be.
Összefoglalva: A talajlazítást és a gyepszellőztetést egyetlen kerttulajdonos sem hagyhatja ki. Ez a gyep alapvető kezelése. A gyepnek évente egyszer-kétszer szüksége van erre , hogy egyenletesen és szépen nőjön vissza, és élvezhesse a buja, zöld pázsitot.